Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie ogrodu, skweru czy parku ma zasadnicze znaczenia dla funkcjonowania tej przestrzeni po zmroku. Najbardziej ciekawa aranżacja przestrzeni bez odpowiedniego doboru oświetlenia, będzie niewidoczna po zmroku.

Dobranie odpowiedniej oprawy oraz źródła światła pozwala na osiągniecie zamierzonego efektu projektowego. Ogród wieczorem czy w ciągu nocy ma być dalej atrakcyjny, ma być dalej przestrzenią intrygującą i pełną barw. Istotne jest połączenie, często już istniejącego oświetlenia budynku z resztą ogrodu. Zaczynamy od dobru źródła światła – zimne, neutralne, ciepłe – oraz jego intensywności. Następnie oprawy – listwy LED wbudowane lub oświetlające, lapmki najazdowe, słupki niski i wysokie o różnych polach i zakresie świecenia, reflektorki kierunkowe oraz dedykowane elementy oświetlenia, jak np. listwy LED zintegrowane z wylewką do ścianki wodnej.

Rozmieszczenie dobranego oświetlenia wg projektu ogrodu oraz próba światła po zmierzchu, pozwoli nam na ostatnie korekty w odpowiednim ustawieniu. Podkreślony przez oświetlenie piękno ogrodu, cieszy oko przez długi czas.